Poznáme to všetci z televíznej reklamy. Auto sa rúti cestou, je tma, prší. Cestu takmer nevidieť. Šofér sa sústredene pozerá na cestu, vtom niečo zabliká, auto zíde z cesty, ale v poslednej chvíli sa dokáže vrátiť do bezpečia.

Toto môže byť scéna v reklame pre spoločnosť zaoberajúcu sa výrobou pneumatík, ktorej cieľom je propagácia bezpečných a odolných pneumatík, ktoré sú schopné zabrániť smrteľným nehodám.

Existuje veľa reklám, ktoré používajú taktiku strachu, pretože strach je jednou zo základných ľudských emócii a je to jeden z najlepších spôsobov, ako presvedčiť zákazníkov, aby konali  (napríklad navštívili webovú stránku, vytočili telefónne číslo, navštívili obchod). Strach tiež stimuluje vysokú úroveň pripútanosti k značke a podľa nedávnej štúdie si ľudia lepšie pamätajú reklamy vyvolávajúce strach ako reklamy, ktoré vyvolávajú radosť a šťastie.

Staré príslovie hovorí, že sex predáva, čo môže byť pravda, ale strach je v tom lepší. Mike Lindstrom vo svojej knihe Buyology Truth Lies About Why We Buy pojednáva o tom, ako strach preniká do našich prvotných obáv o prežitie, vďaka čomu sme náchylnejší konať, zatiaľ čo reklamy založené na sexe nás často iba odvádzajú od zamerania reklamy, čo znižuje našu túžba konať a našu pripútanosť k značke.

Dá sa fenomén emócie strachu využiť aj v outdoorovej reklame?

Strach z choroby / obezity – ooh reklama na nemocničné zariadenie
Strach z poškodenia či straty auta / domu / majetku – netradičná ooh reklama na poisťovňu
Averzia k strate – reklama na teraz prebiehajúci výpredaj – nepremeškať hlavne!!!

Chcete pomôcť pri vytváraní vašej marketingovej stratégie a plánu? Naši mediálni stratégovia sú vám k dispozícii